The Tribune Democrat, Johnstown, PA

May 13, 2014

Mark A. Dinyar


Obits

EL CAJON, CALIF. — DINYAR – Master Chief Mark A., 49, El Cajon, Calif., went to be with the Lord unexpectedly April 19, 2014, at home. Born Jan. 28, 1965, in Johnstown, son of Joseph W. and Judith A. Dinyar. Preceded in death by maternal grandparents, Joseph and Cecelia Dinyar; godmother and aunt, Brenda Belmuta; and several other aunts and uncles. Survived by loving wife, Joyce; daughter, Kimberley; son, Danta Davis; sister, Michelle; brother, Eric (wife, Sherri); and nephews, Ian (fiance, Johana) Pankoke, Chase and Colin Dinyar. Also survived by numerous aunts, uncles, cousins and friends. Master Chief Dinyar enlisted in October 1984. He completed basic training in December 1984 and went on to attend fire control technician “A” school in Great Lakes, Ill., and AN/SPG 51C/D “C” school in Dam Neck, Va. Master Chief Dinyar’s first command was in USS Towers (DDG 9) in Yokosuka, Japan, where he was assigned to the missile division from 1986 to 1990. In September 1990, FC2 Dinyar attended AN/SPY-1A “A” school in Dahlgren, Va., and reported to USS Antietam (CG 54) home ported in Long Beach, Calif., in May 1991 as an FC1, where he served as the CF Divison leading petty officer. In July 1993, he reported in SIMA Alameda, Calif., where he served until October 1993. After the base closure, he attended instructor school and then served as an instructor at AEGIS Training and Readiness Center, San Diego, Calif., from December 1994  to February 1998, having attained designation as a master training specialist (MTS). Following completion of “C” school in August 1998, FC1 Dinyar reported to USS Cowpens (CG 63) home ported in San Diego, Calif., where he served as CF Division of leading petty officer prior to his selection to chief petty officer in September 1999. He completed Cowpens’ home port shift to Yokosuka, Japan, in June 2000 and remained as the CF Division LCPO until September 2002. Chief Petty Officer Dinyar transferred to USS Valley Forge (CG 50) home ported in San Diego, Calif., in October 2002, and served as CF Division LCPO. In July  2003, he was promoted to senior chief petty officer. In August 2004, Senior Chief Dinyar reported to the Center for Surface Combat Systems, San Diego and California, and served as the training department head and lead instructor. He was promoted to master chief petty officer in July 2006. Master Chief Dinyar reported to USS Mobile Bay (CG 53) in September 2007 and served as the combat systems maintenance manager. While serving in Mobile Bay, he deployed in March 2008 with the USS Abraham Lincoln Strike Group to the 5th Fleet Area of Operation. In 2010, he led Mobile Bay through a 10-month Aegis Cruiser Modernization upgrade and subsequently completed the first successfull ESSM engagement from a cruiser. He most recently completed Mobile Bay’s 2001 and 2012 deployments as a member of the USS John C. Stennis Strike Group returning to the 5th Fleet Area of Operations. Upon completion of the 2012 deployment, Mobile Bay received the 2012 Pacific Fleet Spokane Trophy as the most porficient surface combatant in overall combat systems readiness and warfare operations. Master Chief Dinyar’s personal awards include the Meritorious Service Medal, five Navy and Marine Corps Commendation Medals, two Navy and Marine Corps Achievement Medals, nine Good Conduct Medals and various campaign medals and unit awards. Memorial service, with full military honors was held May 2 at Murphy Canyon Chapel, San Diego, Calif. Mark will be laid to rest at sea under the direction of the U.S. Navy. As you sail into the sunset, may God’s blessings be with you always.


Guest Book